gf-ajalehed

Eesti keelesfineng

Hea Toidu Festival - Grillfest 2021

11.-12. juuni 2021 Pärnu Vallikääru aasal kell 11.00-23.30

Esitleja

Esitleja

Suurtoetaja

Grillfest Estonia 2002

Grillfest 2002

Grillfest Estonia 2002 — 23-25. juuni, Tallinn, Lauluväljak.

23. juunil kell 22.30 süttis Talinna Lauluväljakul festivali Grillfest Estonia Maailma Kauneim Jaanituli. Tule süütamisel tegid kaasa rahvakunstiansambel Leigarid ja Ivan Orav. Eesti Rahva Muuseumi folkloorilaulikute poolt esitatud Päikseloits viis Lauluväljaku kohalt viimsedki pilved ning võimas ja kaunis jaanilõke lõõmas platsil peo lõpuni.
"Soovisime peokülalisi ja ohtralt Piritale kogunenud linnarahvast meeldivalt üllatada, pakkudes neile vaatemängu mis kindlasti tegi nende jaaniõhtust kordumatu elamuse," teatas Grillfesti peakorraldaja Tiit Treve. Treve sõnul oli hiigellõkke kavandajaks kunstnik, kes on teinud mitmeid performance’id. Tuli süttis kohas kus vanasti asus Tantsutare.

Grillfest ise algas juba reedel, 21. juunil, festivali avas patroon — põllumajandusminister Jaanus Marrandi. Patroon Marrandi rõhutas oma sõnavõtus Eesti toidu tähtsustamise ja rahvatraditsioonide elushoidmise olulisust. Seekordne Grillfest toimus koostöös Eesti Rahva Muuseumiga ja oli kantud rahvuskultuuri ja rahvatraditsioonide säilitamise ideest.

Grillfest Estonia 2002 korralduskomitee andmetel söödi 3 festivalipäeva jooksul Tallinna Lauluväljakul ära üle 5 tonni erinevat liha ja lihatooteid. Eksootilisim liha mida grilliti, oli Eestimaa Rahvaliidu aseesimees Mario Sootna omalastud metssiga.

Festivali raames toimusid rahvusvahelised grillimise meistrivõistlused, kus osales 11 võistkonda. Võistlustöid hindas rahvusvahelise kategooria žürii. Ribigrillimise vooru võitis Ivari Padari juhitud Mõõdukate võistkond. Fantaasiaroa voorus oli parim telekokk Jazzi juhitud BBBQQ-nimeline stiilimeeskond. Mõlemi vooru punktisumma andis aga Grand Prix meeskonnale nimega Reval Hotels Gladiaatorid, kes läheb Eestit esindama juuli alguses San Diegos, Californias toimuvatele grillimise maailmameistrivõistlustele. Sealsamas kirjutati alla ka leping Eesti Barbeque Assotsatsiooni ja Rakvere Lihakombinaadi vahel, kes lubas toetada maailmameistrivõistlustele sõitva meeskonna treeninguid ja võistlussõitu. "Heameel oli tõdeda, et lisaks ülivaimukatele esitlustele oli toiduvalmistamise tase võistlustel väga kõrge," nentis Grillfesti peakorraldaja ja Eesti Barbecue Assotsiatsiooni persident Tiit Treve.
Terve eestvedamisel pürib Grillfest Estonia 2002 ka Guinessi rekordite raamatusse, kuna teisel festivalipäeval süüdati Lauluväljakul praegustel andmetel maailma kõige pikem grillahi, mille pikkuseks ametlikult mõõdeti 101,3 meetrit.

Laupäeval toimusid Lauluväljakul ka rahvusvahelised ilutulestiku meistrivõistlused "Suur Pauk 2002". Ilutulestikuvõistluse võitjaks kuulutas žürii Eesti, Arnika Ilutulestike meeskonna.

Koolinoorte Lõpupidu Simpel 2002 ja Sotsiaalministeeriumi koostööna jagati aidsiennetuskeskuse vabatahtlike poolt Lõpupeol noortele üle 2000 kondoomi. "Heameel oli näha, et noored julgevad juba ise tulla ja kondoomi küsida, mitte ei hüppa ehmunult kõrvale, kui meie vabatahtlikud neile kondoomi pakuvad ja selle olilisust selgitavad," nentis Aidsiennetuskeskuse noori juhtinud Sirle Blumberg. Kõik Lõpupeol üles astunud poppartistid, kaasa arvatud Lõpupeo peaesineja Sylver Belgiast pöördusid noorte poole üleskutsega: "Oska ja julge ennast kaitsta!", püüdes veenda noori saama üle valehäbist kondoomide kasutamise ees.

Kolmel päeval toimunud tantsubändide konkursi "Kutse tantsule 2002" võitis ansambel President (koosseisus Rein Laaneorg, Tiina Kattel ja Ivar Sirp) ja konkursi "Koolibänd 2002" kolm auhinnalist esikohta jagunesid järgmiselt: Mild, Turncoat ja Spiritual Alien.

Tiitli Miss Eesti Tiss 2002 pälvis Olesja Poduzova ja Eesti Mees 2002 vääriliseks tunnistas prominentne žürii Pavel Sorokini.

Kolmel festivalipäeval esinesid neljal laval poppstaarid meilt ja mujalt, nende seas Leigarid, So What, 2 Quick Start, Apelsin ja Mikko Alatalo, Kuldsed Lindid, Propeller, Laine, N Euro, Petri Somer, Super Boys, Jenny Robson, Compromise Blue, Pasadena, Heli Lääts, Erich Krieger, Onu Bella, Magnetic Band, No Big Silence, Renata, Exit, Loom, Ultramarin, Jam, Nancy, Superstaar, Idealnõje Ljudi, May Day, Tanel Padar, Fridays Deal, The Tuberkuloited, Singer Vinger, Nahui, Smilers, JMKE, Nightlight Duo, Van Gogh, 2 XL, Caater ja paljud teised.
Grillfesti peaesineja oli Bad Boys Blue Saksamaalt ja Lõpupeo peaesineja Sylver.